Kupuj szybko bez zakładania konta!  

Na co zwrócić uwagę podczas doboru urządzeń oraz instalacji wideodomofonu

Strona główna  »  Artykuły  »  Na co zwrócić uwagę podczas doboru urządzeń oraz instalacji wideodomofonu


Na co zwrócić uwagę podczas doboru urządzeń oraz instalacji wideodomofonu

Jednymi z częściej spotykanych systemów zabezpieczeń w naszym otoczeniu są niewątpliwie systemy wideodomofonowe. Ze względu na ogólnodostępność oraz wysoką skuteczność działania są znacznie częściej wykorzystywane przez użytkowników indywidualnych. Wiąże się to z częstymi problemami, m.in. wyborem odpowiednich urządzeń oraz przeprowadzeniem solidnej instalacji. Z tego względu postanowiliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów i przygotowaliśmy krótki artykuł w postaci poradnika dotyczącego systemów wideodomofonowych. 

Wideodomofony – na co zwrócić uwagę



System wideodomofonowy składa się z panelu zewnętrznego oraz wewnętrznego (wideomonitor), a także elektrozaczepy służącego do otwierania furtki. Oczywiście jego skuteczność zależy od jakości produktów, ale bardzo ważnym aspektem jest sama instalacja oraz dobór okablowania. Bardzo częstym błędem wykonawczym jest wykorzystanie niewłaściwych przewodów lub złe ułożenie ich pod ziemią. Dlatego decydując się na instalację systemu przewodowego powinniśmy w pierwszej kolejności przygotować projekt systemu wraz z określeniem miejsca przeprowadzenia kabli. Należy zwrócić uwagę na rodzaj podłoża (utwardzone, luźne), odległość na jaką transmitowany będzie sygnał, instalacje wodociągowe, energetyczne, kanalizacyjne (instalacje mogą się krzyżować pod ziemią, jeżeli tak będziemy musieli wykonać przepusty). Instalację systemu warto zaplanować już w momencie budowy domu, pozwoli to nam stworzyć specjalną nisz w ogrodzeniu, na którym zamontujemy panel zewnętrzny, a także będziemy mogli uwzględnić przebieg okablowania. 


W przypadku instalacji zewnętrznej powinniśmy sięgnąć po wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne przewody doziemne. Najczęściej wykorzystywanym przewodem jest kabel wielożyłowy żelowany, który dzięki specjalnej powłoce polietylenowej oraz aluminiowym ekranie, idealnie chroni przewód przez zakłóceniami elektromagnetycznymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi. W przypadku instalacji wewnętrznej powszechnie stosowane są kable telekomunikacyjne, albo kable UTP typu skrętka w przypadku systemów IP. 


Budowa doziemnego kabla wielożyłowego


Jeśli potrzebujemy standardowego systemu do ochrony jednego przejścia, powinniśmy zwrócić w szczególności uwagę na jakość kamery w panelu zewnętrznym oraz kąt widzenia. Parametry te determinują, czy urządzenie jest wstanie wyświetlić obraz, dzięki któremu rozpoznamy osobę stojącą przy bramie lub furtce. Ważne jest, aby panel zewnętrzny posiadał zintegrowany podświetlacz IR lub czujnik natężenia światłą, umożliwiający pracę kamery w całkowitych ciemnościach.


Schemat ukazujący standardowy system wideodomofonowy 



Na rynku spotkamy się z wieloma urządzeniami różnych producentów, które będą posiadały odmienne parametry techniczne. Jeżeli zależy nam na funkcjonalności powinniśmy zwrócić uwagę na modele, które oferują możliwość integracji z innymi systemami zabezpieczeń, posiadają funkcje nagrywania filmów, robienia zdjęć, funkcje detekcji ruchu, a także możliwość swobodnego sterowania automatyką budynkową z poziomu aplikacji mobilnej na telefon komórkowy. Tego typu urządzenia posiadają również ciekawą funkcję tworzenia scenariuszy, dzięki którym użytkownik może dowolnie zaprogramować kilka ciągów zdarzeń (gaszenie świateł, zasłanianie żaluzji, wysuwanie projektora, jako jeden scenariusz). Systemy te są droższe i wymagają zastosowania większej ilości przewodów do sterowania poszczególnymi urządzeniami.